Вести

5 идеи како декември да го направите уште помагичен

Декември е убав месец, полн со љубов, топлина и магија и еден од омилените периоди од годината за децата. Не само поради подароците, туку и поради атмосферата што се шири меѓу луѓето во тој период. Веројатно не се сеќавате на сите подароци што сте ги добиле, но секако се сеќавате на вашите семејни обичаи и авантурите што ви се случија додека ја украсувавте елката и ги отворавте празничните подароци. А сега кога пораснавте и станавте родители, еве ви можност да им приредите незаборавни и магични божиќни празници на вашите деца. Еве неколку креативни идеи.

За креативно создавање, можете да користите работите што ќе ги соберете додека шетате

Дали вие и вашето дете поминувате многу време надвор, во количка шетајќи низ парк или шумски патеки? Зошто за време на прошетката не соберете есенски лисја, шишарки, овошки од дрвја и гранчиња за да направите украси за празниците? Со малку имагинација можете да направите сосема уникатен венец или дури и украси за елката.

На пример, можете да направите украси од сува слама, како што правеа нашите баби. Можете да ги испрскате шишарките од бор или смрека со бела, златна или сребрена боја и од нив да направите природни украси за елка или едноставно да ставите украсна лента и да ги закачите на елката. Во продавниците можете да купите и проѕирни топчиња во кои можете да складирате работи кои ќе ве потсетат на незаборавни семејни моменти заедно и ќе ги користите во иднина.

Извор: Pinterest

Иако звучи забавно, наоѓањето на вистинските материјали за вашите украси може да потрае. Поради оваа причина, треба добро подготвено да одите на прошетка, со шише топол чај и детско ќебе, бидејќи може наеднаш да залади, а на вашето малечко да му биде ладно.

Со помош на старите работи внесете нов животен дух

Најубавиот подарок што можете да им го дадете на бабите и дедовците се внуците. Бидејќи е тешко да се исполни очекувањето дека внуците ќе бидат со нив цел Божиќ, можете да им дадете нешто што сигурно ќе ги израдува и ќе го направи Божиќ уште помагичен. Користете стаклени шишиња кои повеќе не се користат за хранење како вазна или свеќник. Како украс за елката можете да ги користите првите влечки или плетените чорапи на вашето дете. Од стара детска облека можете да направите персонализирана рамка во која ќе ја вметнете вашата прва семејна фотографија. Најубавите подароци се оние што доаѓаат од срце.

Извор: Pinterest – mambaby.com

Подарете подарок кој може да биде корисен за сите

Малите деца сè уште не се свесни за важноста на подарувањето, но тие се свесни за чувството на важност и љубов што ја чувствуваат кога ќе им дадете нешто. Затоа, можете да ја искористите празничната магија и да им купите специјален подарок, кој добро ќе ви дојде и на вашето малечко и на вас, а со тоа ќе ви разбуди пријатни спомени во иднина.

Во нашата понуда ќе најдете слатки FreeON подлоги за пресоблекување кои ќе ви носат насмевка на лицето секогаш кога ќе ја менувате пелената на вашето бебе. Посебно и слатко детско ќебе за првата година од животот на детето со кое можете да фотографирате и да го следите растот на вашето малечко. Практични подароци може да бидат повеќеделна мека постелнина со украсни перници, слатки бањарки со животински мотиви и удобни и меки детски ќебиња. Погледнете ја нашата понуда на производите на Bubaba by FreeON, каде што сигурно ќе најдете нешто соодветно за подарок.

Напишете писмо до Дедо Мраз

Не ја одбивајте помошта што ви ја даваат вашите најблиски, без разлика каква е таа. Родителството е голема работа, затоа искористете ја празничната сезона за да му пишете на Дедо Мраз и суптилно да кажете што навистина му треба на вашето дете овој Божиќ. Наместо облека и играчки кои можеби не ви требаат во моментот; бабите и дедовците и роднините треба да дојдат на помош со купување практични додатоци за бебиња како гнезда, креветчиња, персонализирани постелнини, детски столчиња, спортски колички, седишта за автомобил, столчиња за хранење… Најдете инспирација на нашата веб-страница со опрема за бебиња – FreeON.

Создадете семејна традиција за Божиќ

Откако ќе го создадете вашето семејство, божиќните празници добиваат сосема ново значење. Затоа, овековечете ги сите среќни моменти со фотографирање за да можете секогаш да ги гледате и да ги паметите во текот на целата година. Вашата нова божиќна семејна традиција може да стане семејна фотосесија пред новогодишната елка, носење новогодишна облека преку ден или печење колачиња со членовите на семејството. Секоја година на Божиќ измерете ја висината на детето и нацртајте на вратата колку сантиметри пораснало детето во изминатата година.
Убав подарок за вас и вашите најблиски може да бидат домашни украси од солено тесто, во кои можете да направите отпечатоци од детски стапала или рачиња, а кога децата ќе пораснат сами да ги направат украсите. Замислете елка за неколку години, кога ќе биде украсена само со уникатни украси на вашите деца!

Извор: Pinterest

Препуштете се на празничната атмосфера, уживајте додека уживавте во вашето детство и не заборавајте дека вашите деца ќе паметат многу повеќе од подароците на посебните моменти, чувствата на среќа и љубов што сте ги доживеале заедно.