Вести

Што ве чека вас и вашето малечко оваа есен?

Есента е прекрасно годишно време. Заврши летниот метеж, нема повеќе неподнослива топлина и гужви на секој чекор, остануваат само пријатни спомени, топло сонце и утринска свежина, а секојдневниот ритам на животот почнува полека да се смирува. Идеално време да одвоите време за себе и за вашето дете, да поставите нови цели и да ги искористите предностите на есенските попладневни часови за долги прошетки со вашето дете. Избраните производи на FreeON ви помагаат да ви биде што е можно поудобно.

  1. Долги прошетки и восхит на природата

Ако мајките беа ограничени на прошетки само рано наутро или доцна попладне во летниот период, сега можат да си дозволат прошетка секогаш кога им одговара. Утринската свежина и роса ќе ве разбудат и ќе ве наполнат со енергија за нов ден, и ќе го занесат вашето дете на пријатен одмор. Попладневната прошетка е последната шанса да ги фатите топлите зраци пред зимата, иако студениот ветер или дожд понекогаш може да ве изненадат. Кога шетате со мало дете, секогаш внимавајте да имате дополнителна топла облека (јакна и капа) или меко ќебе за да го загрее детето во количката. Ако сакате убави нешта, не пропуштајте го големиот избор на слатки ќебиња на Bubaba од FreeOn.

  1. Топли денови, студени ноќи

Есенските месеци се оние кога температурните разлики се најголеми. Кога се уште не е  сезона на греење, топлото ќебе е задолжително во секој дом. Во случај вашето дете да не сака да биде покриено ноќе или секогаш да се буди кога е откриено, размислете за лесна и воздушна вреќа за спиење која ве спасува од станување навечер за да го покриете бебето. Детето е цело време покриено во торбата. Тие се доволно воздушни за да не се прегреат, а во исто време даваат доволно простор за непречено движење. Благодарение на практичниот и добро дизајниран систем за патенти, можете да ја смените пелената на вашето бебе без да го разбудите.

  1. Семејни патувања и прошетки

Многу мајки ќе се согласат дека есента најдобро се користи за обиколка на популарни атракции и места. Популарните туристички дестинации веќе не се преполни, сообраќајниот метеж е завршен, бањите се речиси резервирани од младите семејства, и да не зборуваме за „мрморењето“ на децата поради жештините. За да го одржувате вашето дете безбедно на секој километар, набавете му удобно седиште за автомобил и соодветна количка што ќе издржи на различни терени. Прелистајте ја нашата понуда за детски седишта за автомобили и спортски колички. Избраните модели во моментов се со попуст.

  1. Непредвидливо време

Без разлика дали одите на пократко или подолго патување со вашето дете, секогаш бидете подготвени за секое можно сценарио. Можно е сонце да грее наутро а да се вратите намокрени. Никогаш не знаете кога ќе ве фати попладневен дожд или студен ветер, затоа секогаш бидете подготвени. Носете топла облека за бебиња, покривка за дожд под количката и чадор или мантил за  во чантата.

  1. Откривање на нови активности за деца

Грижата за моторниот развој на детето започнува веднаш по раѓањето. Прво со основни вежби како што се движење на главата, рацете и нозете, се до кревање и поставување на нозете и првите големи чекори. Покрај вообичаените вежби пропишани од педијатар, можете да го поттикнете движењето на вашето дете со други форми на вежбање, а јогата за бебиња и масажата за бебињата неодамна станаа многу популарни. Ова се едноставни вежби што можат да се изведат на перница, менувачка маса или во гнездо на бебе, но во секој случај, секогаш консултирајте се со специјалист и педијатар за нив и следете ги нивните препораки и ограничувања.

За сите есенски предизвици пред вас! 13% попуст на избрани производи FreeON и Bubaba FreeON-ќебиња, вреќи за спиење, тетра пелени, избрани детски колички, гнезда, перници за доење, избрано седиште за автомобил за бебиња … Погледнете ја понудата на www.FreeOn.mk