Вести

Одете на незаборавно патување со вашите деца низ Македонија

Пролетта е веднаш зад аголот, а со неа доаѓа и време за семејни патувања и прошетки. Дури и ако ова не ви е прво патување со деца, советите и идеите за безгрижно патување се секогаш добредојдени. Во продолжение на оваа статија споделуваме со вас неколку практични совети на кои треба да обрнете внимание при планирањето на семејно патување, а кои не смеете да ги заборавите дома, а одбравме и некои дестинации во Македонија кои се погодни за посета со бебе или мало дете.

Планирањето на патување е многу битно за успешно патување!

Веруваме дека веќе сте свесни дека кога патувате ништо не треба да препуштате на случајноста. За убав ден, без стрес, плачење и непотребни проблеми, клучно е да планирате патување, од моментот кога ќе седнете во автомобил до моментот кога ќе заврши вашето патување и ќе се вратите дома.

За да започнете, изберете ги оние дестинации што се соодветни за 

возраста на вашето дете. Ви препорачуваме да изберете денови кога нема премногу метеж .

Внимателно испланирајте го вашето патување и паузите за оброци, проверете ја соодветноста на детското автоседиште и не заборавајте да го вклучите во планот  попладневниот одмор на вашето дете.

Најлесно е да се организира подолга прошетка или ручек во делот од денот кога детето обично спие, затоа што детето ќе може да го искористи времето за да спие во својата количка.

 

Возењето за време на патувањето обично трае подолго отколку што навикнале децата, па затоа е важно да изберете удобно автоседиште во кое вашето дете ќе може да поминува повеќе време без никакви одвлекувања. За подолги патувања, автомобилско седиште со седиште за вртење за 360 ° е исто така одличен избор, што го олеснува хранењето или утешувањето на вашето дете додека возите. За да не им биде досадно на најмалите на патувањето, можете да ги забавувате со играчки, пеење песни или разни едноставни игри. Помалите деца обично ќе спијат во текот на патувањето, а постарите деца може да бидат љубопитни да гледаат низ прозорецот и да ја набљудуваат околината што ги опкружува за време на патувањето

Опремата и додатоците за бебиња се нешто што не треба да се заборави дома. Со торba за пресоблекување, резервна облека, капи и шишиња. Размислете дали кенгурот можеби е посоодветен за посета на вашата избрана дестинација. Бидејќи никогаш не знаете какво време ве очекува на вашата дестинација, носете бебешко ќебе и универзална прекривка за дожд.

Идеи за патување во природа
Пролетта е идеално време за посета на некои од најубавите краеви на нашата земја. Не

само што пролетните температури се поповолни за децата поради убавото време, гужвите не се исти, па можете да возите мирно, без стрес…

За патувања во природа, изберете компактна спортска количка со издржлива конструкција и тркала како што е FreeON Royal, која може да издржи секаков вид на терен.

Меѓутоа, ако одите на дестинација каде што не е возможна употреба на количка, изберете планинарски ранец кенгур или FreeON Mount.

Охрид

Во Македонија има многу дестинации кои ќе ги воодушеват и децата и родителите.Охрид— град во југозападниот дел на Македонија, на североисточното крајбрежје на Охридското Езеро, кое по градот го носи и своето име. Охрид и Охридското Езеро се едни од главните туристички места во Македонија. Поради големиот број на цркви и манастири, градот е познат како Балкански и Европски Ерусалим. Охрид е познат и како „град на светлината“ што претставува буквален превод на неговото старо име, Лихнид. Охридскиот регион е вклучен во светското населдство на УНЕСКО. Современиот Охрид е

Охрид

наследник на античкиот Лихнид.

Според податоците, градот прв пат се споменува 2.400 години пред новата ера. Лихнид се наоѓал на патот Виа Егнација, наjстарата и наjзначаjната римска сообраќаjница на Балканот. Бригијците и Енхелеjците го сочинуваат наjстарото население, кое може според името да се идентификува во пошироката област на Охридското Езеро. Бригиjците се исто што и Фригиjците. По Третата македонска воjна против кралот Персеј, Лихнид станува главна римска база во северните области на Македониjа.

Попова Шапка

Попова Шапка е најпознат зимски спортско-рекреативен центар во Република Македонија. Се одликува со голем број на сончеви денови и снежна покривка од октомври до мај. Погоден за сите скијачки дисциплини. Посебно е привлечен за скијачи професионалци и рекреативци. Попова Шапка располага со прекрасни скијачки терени со површина од 35 км2. За оние кои

Дa ја спасиме Попова Шапка": Нелегално, на државно земјиште се градат 80 објекти | МКД.мк

повеќе преферираат летни авантури, ова е вистинската дестинација за летен одмор, планинарење. одличен избор за сите оние кои сакаат да поминат денови исполнети со сонце, чист воздух, спортување и забава.

Зимско-рекреативниот центар е оддалечен 18 км од Тетово, 53 км од Скопје. Од Тетово води асфалтиран пат кој поминува низ попатните шарпланински села. Пред воените дејствија во 2001 г., до Попова Шапка можело да се стигне и преку гондолска жичарница долга околу 7 км. Но поради сериозни оштетувања за време на воените дејствија жичарницата е нефункционална. Почетната станица на жичарницата се наоѓа во близина на Арабати баба-теќе и за неполни четириесет минути можело да се стигне до Попова Шапка.

Смоларски водопади

На двесте километри од Скопје, во општината Ново Село, Струмичко, скриено во длабока

vikend-predlog-smolarski-vodopad-04

шума, бегајќи од погледот на човекот, започнува приказната за Смоларскиот водопад.По искачени илјада чекори, триста скалила и 650 метри надморска височина пристигнувате до едно совршено место кое со зборови не се опишува.До таму ќе стигнете по соодветно изградена патека, со дрвени скалила и дрвена ограда која започнува од селото Смоларе и води сè до самиот водопад.По патеката ќе имате можност да уживате во една малку поинаква глетка – нереална убавина и нема тишина. Ќе можете да го слушате движењето на водата постојано додека се искачувате.Смоларскиот водопад се смета за најголемиот и единствен постојан водопад во Македонија, кој постојано има пад на водата од дури 39,5 метри височина.Се верува дека планината Беласица крие и уште неколку недопрени водопади до кои речиси е невозможно да се стигне, но звукот од нивното жуборење ќе го чуете како одекнува од страните на планината.

Матка

За оние кои сакаат да украдат момент од секојдневието и да уживаат во прекрасни предели, свеж воздух, мал милион можности за фотографирање и автентично освежување, Матка е совршена дестинација. Во близина на главниот град, само 20-тина километри од Скопје, а толку далеку од метежот, кањонот Матка по текот на реката Треска ви открива неверојатен свет на високи карпи, чудесни пештери, планинарски патеки, разни ендемски видови, дневни и ноќни пеперутки, лековити води и растенија.

Матка е најстарото вештачко езеро во Македонија, кое било создадено со преградување на реката Треска со брана и создавање на вештачка акумулација, која била изградена во 1938 година. Водата од езерото се користи за добивање на електрична енергија, но и за наводнување.Coca-Cola

А околината, е тоа е вистинско парче недопрена природа. Ако имате среќа вашиот објектив ќе ги фати преубави розови цветови на ендемското цвеќе Рамонда Наталија или летот на белоглави орли над карпите. Авантурата продолжува кон пештерите. Во Матка има десетина пештери, со различна големина и старост, со должина од 20 до 176 метри и две пропасти со длабочина до 35 метри.Секогаш ќе најдете некој локалец, кајакар, планинар кој ќе ви раскаже дека пештерите се делат на стари,  датирани пред 3 милијарди години, во кои украсите се распаднале; зрели кои не формираат украси но сеуште имаат прекрасни форми кои го мамат окото и млади во фаза на создавање пештерски украси кои го одземаат здивот. Трите најпознати млади пештери на Матка се Врело, Крштена и Убава. Со едно од кајчињата секогаш може да се помине езерото до Врело. Во пештерата најинтересен украс претставува огромниот сталагмит кој е во вид на шишарка, а се таложи веќе 2.700 години.