Вести

Јуху, летниот одмор е тука!

Одбројуваме до одењето на море…

Кога децата би ги прашале зошто летото им е омилено време, сигурно би се согласиле дека тоа е токму поради одењето и уживањето на море. Некои првпат ќе наидат на солена вода, други веднаш ќе облечат мускули и радосно ќе прскаат во водата. Додека детето е во близина или во вода, во море или во базен, никогаш не дозволувајте го да оди без надзор или контрола. Дури и момент на невнимание е доволен за да предизвика несреќа. Користете гуми и мускули за пливање, воздушни душеци, даски,… кои не само што ќе служат како забавни реквизити за развој на моторичките и когнитивните вештини, туку и на децата ќе им понудат сигурна и безгрижна игра на море.

За прв пат на одмор кај баба…

Една од причините за среќното исчекување на летото е одмор во куќата на баба и дедо. Ова може да биде одлична можност да го навикнете вашето дете да поминува време со други луѓе, далеку од вас, а можеби дури и првата ноќ надвор од дома, без родители. Иако веројатно ќе ви биде најтешко, краткиот одмор со бабите и дедовците ќе биде добар и за вашето малечко. Малото ќе се навикне дека неговиот свет не се само родителите, дека мини одморите се одлични. Малите промени се одлични за секого… искористете ги и потрошете ги за време на летниот распуст.

Време е за нови искуства!

Освен за посета на морето, многу семејства го користат летото и за патувања до соседните места. Меѓу најпопуларните се посетите на бањи и водни паркови, адреналински и авантуристички паркови и зоолошки градини. Секако, не мора да одите далеку за нови искуства. На пример, можете да одите на кампување со вашето мало дете, што можете да го комбинирате со разгледување знаменитости и активно семејно време. Од голема помош ќе ви биде ранец за носење дете или удобен и практичен кенгур.

Важноста да се игра со врсниците

Сигурно сè уште се сеќавате како секогаш наоѓавте нови пријатели како дете на море? Иако денес времињата се малку поинакви, тоа сепак им овозможува на децата да се дружат, да играат и да прават активности со своите врсници, без разлика дали се на камп, на плажа, на семејни собири или на детски игралишта. Иако уживаат да бидат со вас, ништо не се споредува со друштвото и играњето со нивните врсници, затоа поттикнете ја играта и запознавањето нови пријатели. На крајот на краиштата, на овој начин ќе запознаете и родители, со кој ќе може да пиете кафе и да споделите совети од родителските средби.

Уште неколку совети за безгрижен одмор…

Избегнувајте активности кога е многу топло. Дури и ако сонцето не сјае, обезбедете му на вашето малечко соодветна заштита од УВ зраците и обидете се да го избегнувате сонцето колку што е можно помеѓу 10 и 16 часот. Детето секогаш треба да носи капа или шешир, костим за капење, за заштита од УВ зраци кога плива во море, и да не излегува од дома без соодветна заштитна крема.

За годишниот одмор со баба и дедо, на детето обезбедете му попријатна и побезбедна средина која ја познава и во која се чувствува безбедно. Tранспортно креветче и хранилка се задолжителни, а релаксатор или гнездо исто така ќе бидат од голема помош.

Каде и да одите, секогаш носете со себе шише ладен и освежителен пијалок. Разиграноста на детето во комбинација со температурата може брзо да доведе до дехидрација, затоа погрижете се вашето малечко да пие барем литар вода или незасладен чај во текот на денот.

Иако летото има многу позитивни квалитети, комарците се дефинитивно голем минус. Средствата против комарци се едно решение, а друго решение може да биде мрежата за количка која ќе ви овозможи мирно да возите навечер и да уживате во вечерата на брегот без да се грижите за убод од комарци.

И уште еден совет, каде и да одите, не заборавајте ја спортската количка дома. Иако децата се полни со енергија, малите нозе брзо се заморуваат, па лесната и практична количка никогаш нема да биде вишок за време на вечерната прошетка. Нејзината предност е што малото ќе може удобно да спие во неа, доколку е потребно и да се одмори во вториот дел од попладневните часови.