Вести

Со квалитетна храна над детските вируси и настинки

Есента е време на големи промени, како во природата, така и во нашето секојдневие. По опуштеното и лежерно лето, есенската сезона е нова обврска, а за многу деца е и време да се вратат во градинка, која носи и многу вируси, детски болести и настинки. Иако не можете да го избегнете ова, можете барем да придонесете за поголема издржливост и подобар имунолошки систем на вашето дете. Во ова важна улога игра балансирана и здрава исхрана.

Кажи ми што јадеш и јас ќе ти кажам како се чувствуваш

Есента е време кога деновите стануваат поладни и пократки, што влијае на нивото на енергија и благосостојба, а децата не се исклучок. Различни вируси и бактерии придонесуваат за замор, раздразливост и лошо расположение. За да не подлегнете на првата настинка, важно е да имате што посилен имунолошки систем. Силниот имунолошки систем и отпорот, сепак, во голема мера зависат од она што го консумираме. Храната има значително влијание врз нашата благосостојба и нивото на енергија во текот на денот.

Во време на сезонски болести, вируси и настинки, силниот имунолошки систем е клучен за прашањето дали детето ќе и подлегне на болеста или не. Најдобро е исхраната да се збогати со локална и сезонска храна која ги обезбедува сите потребни хранливи материи, витамини и антиоксиданси.

Меѓу најважните намирници во ова време се овошјето (јаболка, круши,  калинки) и зеленчукот (компир, карфиол, тикви, моркови…), и житариците (просо, овес, ориз,…), млечните производи не треба да недостасуваатм, производи и мешунки (грав, наут, грашок, леќа…). Веруваме дека многу деца не сакаат урда или овесна каша, но можете да ги измамите така што од овие намирници ќе им подготвите интересни јадења кои ќе им се допаднат и по вкус и по изглед.

Ако вашето дете не сака свежо овошје, подгответе го во форма на смути или житарки. Од есенски зеленчук како тикви, моркови или компири, подгответе вкусни крем супи кои ќе ве стоплат по долга прошетка. Просото, овесот или оризот може да се користат при подготовка на домашни житарки, на кои додавате овошје, зеленчук или урда. Можностите се огромни, потребна е само желба и малку повеќе креативност.

Рецепт за каша од просо со овошје

Потребни состојки:

  • 100 гр јаболка или круши
  • 20 гр снегулки од просо
  • 100 ml вода
  • масло

Сварете ги снегулките од просо во вода и оставете ги да се згуснат. Во меѓувреме, користете рачен блендер за да го испасирате овошјето (може да користите јаболка, круши или и двете). Измешајте го испасираното овошје заедно со малку масло во снегулките од просо (можете да ги испасирате уште повеќе за бебиња).

Како да ги направите попримамливи есенски јадења за вашите најмали?

Дали сте се обиделе да подготвите сосема ново јадење, но вашето дете само мршти и не сака ни да го проба? Секоја мајка барем еднаш се соочува со слична ситуација. Знајте дека на децата им е поважно како изгледа храната од состојките со кој е направена. Значи, не е важно во која чинија ќе ја ставите храната, како ќе ја наредите и со каков прибор јаде малото дете. Некои родители сметаат дека не обрнуваат посебно внимание на оброкот и го одвлекуваат вниманието на детето со охрабрувачки игри, зборување или слатки детски комплети за хранење додека се хранат, додека други прават интересни креации од храната во чинијата. Кој начин и да го одберете, сакаме да ви одговара.

Рецепт за супа од тиква која малите деца ќе ја обожаваат

Потребни состојки: 

  • која било тиква
  • 1 мал кромид
  • 1 чешне лук
  • сол, бибер, морско оревче

Тиквата излупете ја и исечете ја на ситни коцки. Во поголемо тенџере на масло пропржете го кромидот, додадете ги исечканите парчиња тиква и лукот. Истурете 2 dl вода и оставете го покриено да се свари тиквата. Кога тиквата ќе омекне, додадете малку бибер, сол и морско оревче. Сè заедно измешајте со рачен блендер. Доколку е потребно, додадете вода за да се разреди супата.

Столчето за бебиња е исто така важно при хранењето

Покрај тоа како се служи храната во чинија, важно е и каде јаде малото дете. Вообичаено во трпезаријата на безбедното и удобно засолниште на високо столче. Покрај функционалноста, од суштинско значење е да е удобно за малечкото да се чувствува добро и удобно во него. Знаете дека повеќе уживате во храната ако ништо не ве притиска или боли додека седите на масата.

Иако сите детски столчиња FreeON се дизајнирани да му овозможат максимална удобност на детето и најдобра можна функционалност за вас, особено се истакнуваат во нашата понуда, FreeON Moon и FreeON Sven.

Tука е и столчето за хранење FreeON Sven, кое е едно од најпопуларните столчиња во нашата понуда.  Потпирачот за грб е прилагодлив на три позиции, безбедносен ремен со пет точки, висина што може да се прилагоди на пет висини (64 до 85 см), меко седиште.

За да го натерате вашето дете да јаде со радост, искористете ја оваа посебна можност да купите хранилка! Помеѓу 9-ти и 16-ти ноември, можете да ги добиете сите наши столчиња за хранење FreeON со -13% попуст!