Вести

Листа на потребни работи за новороденче

Само што не сте станале родители. Што сега? Погледнете ја нашата листа на потребни работи за новороденче кои ќе ви бидат потребни во првите месеци од животот на детето.

Честитки, наскоро ќе станете родители! Веројатно во мислите сте неколку месеци понапред, избирате име и среѓно сонувате што се ќе правите со детето, планирате и веќе гледате како расте, оди на училиште…! 9 месеци веројатно сте слушале искуства од други мајки како ви зборуваат дека никогаш не е рано да се припремите за доаѓањето на бебето. За да го избегнете непотребниот стрес, купувањето и големите трошоци во последен момент, потребно е добро да го испланирате купувањето на сите потребни работи. Така ќе имате доволно време да размислите кои производи навистина ќе ви бидат потребни, кои се најдобри за вас. На крајот, за среќната трудница и идните татковци подготвивме листа за потребни работи за новороденче кои треба да ги имате пред да заминете на пораѓање.

Опрема за првите месеци од животот на детето

 Одредени мајки одат на пораѓање целосно подготвени и со сите информации. Дури и првата играчка е во целосно опремената детска соба, додека други мајки се подготвуваат помалку.Доколку припаѓаш во втората група, и не ти баш се подготвено, не се грижи… На почеткот ти си му најважна на твоето мало сонце, со неколку почетни додатоци. Пред да отидеш да се пораѓаш нека ти бидат подготвени автоседиштето од група 0+, за новиот член на семејството безбедно да пристигне дома.

Во твојата или во детската соба нека биде припремено детското креветче и комодата за пресоблекување. Во зависност од просторот можеш да се одлучиш за детско креветче или »next to me » креветче.

Приближно, по втората недела раната ќе заздрави. Тогаш е време за првото бањање.

Потребна ќе ти биде када самостојна када или додаток када за на комодата за пресоблекување. Во атрактивен, но потребен избор, сигурно спаѓа количката за бебе за долги и весели прошетки, излети и друго… Посебно се практични сетовите 3 во 1, бидејќи со едно купување добиваш 3 производи – длабока кошница, количка и автоседиште/јајце. Еден од препорачаните производи е лежалка за дете во кое го ставаш за тоа да се нишка додека ти готвиш, подготвуваш или одмараш.

За купување од горенаведените производи од нашата листа, пребарај тука.

Листа на работи за нега на новороденчето

Во листата на производи потребни за нега на новороденчето имаме 2 задачи, помалку забавното поливање и забавното капење.

Тетра пелени (што повеќе, тоа подобро), пелени за бебе, влажни марамчиња и маст треба секогаш да имате во близина на подлогата за пресоблекување.

Доколку патувате, пожелно е да имате и торба со дополнителни бодиња (бенкици), бидејќи никогаш не знаете какво »изненадување« може да ви се случи. Во првите денови по породувањето на бебето му се чисти папокот со физиолошки раствор и мека газа, а по одредено време, ќе дојде и очекуваното прво бањање. За првиот контакт на детето да биде посебно позитивно доживување, секогаш користете термометар и да користите меки детски шампони и купки кои не ја иритираат кожата и очите. По бањањето, избришете го бебето со мека крпа, во која можете да го завиткате, и да му ја затоплите и заштите главата. На децата не им е потребна скапа козметика, само межно масло за тело или крема против надразнување на кожата, бидејќи претераната употреба на различни креми може да му нанесе ненамерна штета. Не ја заборавајте четката за коса и гричкалката за нокти. Производи за нега на бебето можете да пронајдете и во интернет продавницата на FreeON.

Листа на работи потребни за хранење на новороденчето

Во првите месеци, на новороденчето најмногу му требаат неговата мајка и нејзината млеко за правилен раст и развој. Сепак, се препорачува да имате подготвено шишенце за припрема на млечна формула, но и силиконски брадавици доколку доењето не оди по планот. Цуцлата може многу да ви помогне кај детскиот плач, за смирување на детето, грчеви, гасови или за успивање.

Во последните месеци од бременоста не заборавајте на себе! Доаѓа до помалку сон поради големиот стомак, притисокот, ударите и детскот превртување. Овие болки се ублажуваат со перница за доење која ќе ти овозможи одмор во последните месеци од веселото исчекување, а и ќе ти биде од голема помош при доењето, а потоа ќе ти служи и како потпора за детето кога лежи или при првите вежби кои ќе ги правите со детето.

Листа на работи потребни за спиење

Новороденчето преспива поглеемиот дел од денот, така што е важно во што и како спие. Доколку твоето дете спие во креветче со дрвена ограда, погрижи се да го заштитиш со мека ограда или плетенка за да се избегнат несаканите удари. Не штедете на детските огради и постелнина бидејќи на крајот, наспиеното дете е помирно и помалку раздразливо. Детската постелнина мора да е направена од квалитетен материјал, кој е лесен и кој нема да му создава дополнителна топлина. Постелнината треба да биде од материјал кој дише. Во текот на возењето со автомобил или прошетка со количката, употребувајте меко ќебенце, која на детето ќе му понуди повеќе од топлина и смирување, туку ќе му даде и чувство на сигурност и како да е дома. Знаеш ли дека во интернет продавницата FreeON можеш да нарачаш персонализирано ќебе со име? Нарачај тука.

Најудобна листа на работи за новороденче: облека!

За крај уште листата на која се радува секоја мајка – облека за бебе! Сигурно знаеш колку е тешко да се изберат бодиња со слатки натписи, малечки кондурчиња, чорапчиња, облека за девојчиња, модерни пантолони за момчиња, cool тренерки со капа со дезен од различни животни. Секоја мама ужива во купувањето на облека за своето дете, но на прво место секогаш имајте ја на ум удобноста. Покрај бенкиците, за кои пропораката е да се закопчуваат од страна, и меките едноделни пижами треба да му понудат удобност – тренерките, панталоните со стапала и маичките од квалитетен материјал, растегливите шпихозни, меканите чевлички или чорапчиња…

Ви се чини дека листите со долги? Не се секирајте, се уште ниеден родител не добил дете со упатство. Препуштете му се на својот инстинкт и уживајте во чудесниот период, додека работите од листата и со кодот SREKJNATRUDNICA добивате 15% попуст на одбраните родители за идните родители.

Акцијата трае од 7. до 14.4.2021.