Вести

Како да ја одберете вистинската хранилка? + ИЗНЕНАДУВАЊЕ

Еднаш кога вашето дете ќе прејде на густа храна, време е да набавите хранилка. А, бидејќи хранилката е повеќе од столче на кое детето за време на оброкот, важно е да ја одберете онаа која добро ќе ви служи. Прочитајте на што се мора да обрнее внимание при купување на хранилка, а на крајот ви припремивме и едно мало изненадување.

Каква треба да е квалитетната хранилка?

За почеток, пред се мора да биде удобна. Ако веќе сте мајка, тогаш знаете дека хранењето на детето е процес кој бара многу време. А, бидејќи во иднина вашето дете ќе помине многу време во хранилката, важно е таа да биде мека и добро поставена. Во секој случај, ќе го искусите негодувањето при храниењето, па вам не ви е потребно дополнително лошо расположение поради притисокот и тврдата хранилка. Важно е хранилката да е дизајнирана да продржува правилно држење на детето во склад со неговата возраст. Некои хранилки имаат и опции за регулирање на потпирачот за грб, кој се користи кога детето уште не седи потполно самостојно. Како една од најдобрите хранилки, мајките ја одбраа Exclusive хранилката, која има ротирачко седиште 270°, што ќе ви овозможи да го свртите столот, без да го поместувате, а и ќе ви овозможи полесно да ги извршувате домашните обврски имајќи го детето на око, на пример додека готвите.

Поголемиот дел од мајките би се сложиле дека хранилката пред се мора да биде функционална. Тоа значи совршено да се прилагодува на вашите потреби. Ако детето хранилката ја употребува подолго време, дури и покасно кога послужавник повеќе нема да му биде потребен, размислете за купување на хранилката Gourmet, која одговара на билокоја висина на трпезариска маса, поради можноста за прилагодување на седиштето, но може да се користи и како самостоен стол за деца. Флексибилни хранилки кои растат заедно со детето, исто така, има во FreeOn, и се моделите Tom и Sven. Важно е хранилката да има отстранлив послужавник, како и навлака која може да се пере. Често ќе се зачудите што се децата можат да „нахранат“ со својата храна. Послужавникот треба да биде доволно голем за во него да се сместат тањир, шише, па дури и некоја играчка доколку е потребна, а ако може и да се поместува напред – назад би било најдобро.

Покрај функционалноста, безбедноста е уште една од најважните карактеристики на добрите хранилки. Веројано не постои хранилка која нема безбедносни појаси за присцврстување на детето на седиштето. Важно е во колку точки е прицврстен безбедносниот појас, за малечкото да не може да се лизне од нив. Хранилката треба да е масивна и стабилна за детето да не се преврти во текот на играта додека е во неа.

Практичноста главно ја земаат во предвид оние мајки кои имаат малку простор или често јадат надвор од дома. Прво бараат решение со хранилките кои лесно можат да се склопат кога не се користат (како FreeON хранилката Ben), додека други бараат лесна преносливост која можат да ја однесат кај баба на неделен ручек (како FreeON хранилката Mini). Ако сакате да ги покриете сите потреби одеднаш, земете ја в предвид елегантната хранилка FreeON Chef, која може да се користи и како стол, или FreeON хранилка Exclusive која има ротирачко седиште од 270°.

Може најмалку важно од сето наведено, но секоја мама сака убаво дизајнирана хранилка, па естетското совршенство од хранилка не е така трицијална работа. Во денешно време хранилките не се само хранилки, туку се и совршено парче на мебел кое нема да сакате да го криете од гостите. Пример е FreeON Gourmet, елегантна хранилка со скандинавски дизајн или минималистички дизајн која ја има на хранилката FreeON Exclusive.

И УШТЕ ИЗНЕНАДУВАЊЕТО! ОД 3. ДО 8.02.2021 ЈА НАМАЛИВМЕ ЦЕНАТА НА ХРАНИЛКИТЕ НА -13%!

Рецепт за вкусни фритули има во продолжение.

За 4 члено семејство ви е потребно:

750g брашно

40g квасец

1 лажичка шеќер

400 ml млако млеко

1 жолчка

1 прст сол

Масло за пржење

Шеќер во прав

Во длабок сад издробете го квасецот и додајте му шеќер, лажица брашно и неколку лажици млако млеко. Промешајте го и оставете на топло место за квасецот да нарасне некои 15 минути. За тоа време, преостанатото млеко измешајте го со жолчката и сол. Ставете го останатото брашно во подлабок сад, во средината направете дупка и ставете ја смесата со квасец и смесата со млеко. Сите заедно мешајте ги лесно. Потоа оставете го тестото да се подигне. Смесата треба да отстои упте 30 минути. Во тенџере загрејте зејтин кое треба да биде доволно врело пред да ја ставите смесата. Дали е доволно загреано можете да проверите со дрвена лажица, ако се создаваат мали меурчиња, значи дека зејтинот е доволно загреан. Со лажица внимателно ставете од смесата во вид на топчиња во зејтинот. Кога од едната страна смесата ќе добие златно жолта боја, превртете ги. Испржените фритули ставете ги на хартија да се исцедат. Најдобро се јадат топли, прелиени со шеќер во прав. Добар апетит!