Вести

Направете го првото бањање позабавно

Првото бањање се смета за еден од главните предизвици на родителството. По раѓањето на детето, бањањето е првиот контакт на бебето со вода, што за него е ново искуство, но некои убаво го прифаќаат, бидејќи ги смирува, додека за други е прилично непријатно. Бањањето е важно за бебето, без разлика дали тоа му се допаѓа или не. Можеби од почеток ќе се плашат и ќе плачат, но со правилен пристап и опуштена атмосфера брзо ќе се заљубат во него.

Во продолжение на статијата споделуваме со вас неколку практични совети како бањањето да го направите позабавно.

Кога бебето да се бања за прв пат?

Кога бебето ќе доживее капење за прв пат зависи од неговиот папок. Имено, додека остатокот од папочната врвца не падне и целосно не се излечи, бебето не се бања, туку само се мие со влажна крпа. Се препорачува да почекате околу 10 дена, но кога ќе биде вистинското време, тоа ќе го процени медицинската сестра, која ќе ви помогне и при првото капење. Предвременото капење на бебето може да предизвика инфекција која ниту една мајка не ја посакува. Освен тоа, бебињата се раѓаат со специјална восочна обвивка која ја регулира температурата и ја одржува кожата влажна, така што миењето (освен задникот) не е ни потребно во првите денови.

Како да го бањате бебето ?

Првото бањање може да биде голем предизвик и за вас и за бебето кое за

прв пат по раѓањето ќе се запознае со нови чувства. Детето го чувствува вашето расположение, вашите чувства, па затоа е важно да сте опуштени и самоуверени. Секоја нова мајка на почетокот е исплашена и нема ништо лошо во тоа да сфатите дека можеби не сте направиле исто толку добро како што покажа медицинската сестра.

Добрата подготовка е половина работа.

Затоа спремете го следново:

  • мека бебешка крпа
  • тетра пелени
  • ракавица за капење
  • када со топла вода
  • природен сапун
  • четка за скалпот
  • масло за нега на кожа
  • пелена и облека

Наполнете ја кадата со 5 cm вода загреана на 37 ° C. Покрај коритото, подгответе крпа на која ќе ставите отворена тетра пелена, а при рака имајте и тврд сапун и ракавица за перење. Никогаш не го оставајте вашето бебе само во када! Ако заборавите нешто, нека ви помогне партнерот или земете го бебето во раце.

Завиткајте го бебето во тетра пелена и ставете го во када со главата потпрена на вашата рака/подлактица. Постепено извадете ја пелената во која е завиткано бебето и полека и нежно прелијте ги со вода рацете, нозете и стомакот. На раката можете да ставите мека ракавица за капење, но истријте ја на тврдиот сапун. Кога ќе ја миете главата, навалете ја малку наназад за да не дојде водата во очите на детето. Не претерувајте со миењето, но внимавајте да ги измиете сите скриени агли – помеѓу прстите на рацете и нозете, зад ушите, задникот и гениталиите и под пазувите.

Кога ќе заврши бањањето, ставете го бебето на подготвена крпа со тетра пелена, со која прво нежно го натопувате, а потоа завиткајте го во претходно подготвена мека крпа. Посебно погодни се оние со каpa кои исто така ја штитат и загреваат неговата глава. Доколку е потребно, подмачкајте го бебето со лосион, ставете пелена и облечете го. За бебињата доволно е бањање два до три пати неделно.

Еве неколку совети како да го направите бањањето позабавно

Никогаш не го мијте вашето бебе повеќе од 12 минути.
Покрај соодветната температура на водата, обезбедете и соодветна собна температура, која треба да биде околу 24 ° C.
Ако немате термометар при рака, можете да ја процените температурата на водата со натопување на лактот во него.
Никогаш не бришете го бебето со крпа, само нежно тапкајте го со крпа.
Бањањето го опушта и го заморува бебето, па затоа се препорачува да го капете навечер пред спиење.
Измијте го вашето бебе кога е опуштено и расположено. Не започнувајте да го капете веднаш по оброкот или кога веќе е доста гладен.
За да го одвлечете вниманието на бебето додека се капе, можете да му подготвите тивка музика или да пуштите светлосна проекција на таванот.

Сега кога ги знаете сите тајни на успешното бањање на бебињата, време е да добиете своја пракса. Верувајте, повеќе ќе уживате во секое капење, а од голема помош ќе ви бидат меките и привлечни текстилни производи Buababa на FreeON.