Вести

Дали ги знаете семејните божиќни обичаи?

Иако многу луѓе прво помислуваат на подароци кога велат Божиќ, овој празник е дефинитивно повеќе од обичен подарок. Тоа е семеен празник полн со емоции и разновидна историја. Подготовките за прослава на Божиќ започнуваат неколку дена порано и ако овогодинешниот Божиќ е вашиот прв Божиќ со вашето семејство, тој ќе    биде уште попосебен и магичен.

Можете да замислите дека вие и вашето семејство ќе се грижите за семејната традиција што отсекогаш сте ја посакувале. Ви откриваме некои од најчестите божиќни обичаи, меѓу кои можеби ќе најдете инспирација за вашата, која ќе стане ваша традиција.

Купување и пакување подароци

Купувањето подароци за некого е голем стрес, а за други најдобрата метафора за празничната атмосфера. Кога купувате подароци, фокусирајте се на секој човек поединечно, на неговите сакани, на она што го сака, што многу му значи и што навистина му треба, бидејќи само така ќе го пронајдете вистинскиот подарок за нив. Некои почнуваат да купуваат подароци уште во декември, додека други тоа го прават во последен момент кога продавниците се целосно преполни со луѓе. Ако сте еден од вторите, можеби е време да размислите за купување подароци за вашето дете и семејство и преку Интернет.

Пишување новогодишни честитки

Дали сè уште се сеќавате кога последен пат сте напишале божиќни честитки или сте примиле во вашето сандаче? Вистина е дека во денешно време сè е онлајн, но ништо не е поавтентично и поромантично од тоа да добиете рачно напишана, па дури и домашна честитка за празници во вашето сандаче. А можеби сега кога го имате вашето семејство, вистинско време е да го оживеете и да започнете да создавате.Бидете имагинативни, дозволете вашето разиграно малечко да ви помогне во тоа. Седнете го на  FreeON EOS 3 во 1 столчето за хранење на маса и стол, и заедно направете е честитки за Божиќ и Нова Година.

Печење божиќни колачиња

Нема празници и божиќен дом без мирис на опојно примамлив цимет, каранфилче, слатки јаболка и свежо испечени колачиња. Кога правите и украсувате колачиња, вашето дете исто така треба да остави свој белег. Седнете го на безбедно столче или на детска маса, ставете тесто и разни модели во неговите раце и оставете ја фантазијата на детето слободно. Уникатните домашни колачиња, подготвени и спакувани со помош на мали  детски рачиња, можат да бидат и прекрасен божиќен подарок.

Украсување новогодишна елка

Дали знаевте дека обичајот за украсување на елката кај нас датира од 19 век? Тоа е точно. На почетокот дрвјата се украсувале само во градовите, но подоцна и во селата. Украсувањето елка е еден од највозбудливите и најубавите моменти на божиќните празници.  Без разлика кога ќе ја украсите елката, треба да бидат вклучени сите членови на семејството. Дури и најмладите, иако на почетокот само гледаат од удобно столче или FreeON релаксатор.

Семејна Божиќна вечера

Божиќната вечера не е само вечера, таа е и настан со ритуал, кога целото семејство се собира околу трпезата со украсена смрека и празнични подароци. На празничната трпеза не недостасуваат главни јадења, десерти, колачиња и грицки. Ако оваа година на вашата празнична маса ќе има уште еден член од семејството, не заборавајте на удобна столица за хранење. Ако вечерате дома, тогаш секое столче за хранење FreeON ќе ви биде добредојдено, но ако одите во посета на роднини, или кај баба и дедо ви препорачуваме да понесете преносливо FreeON Mini столче.

Божиќно утро и подароци за отворање

Веројатно е точно за сите дека ова е единственото утро во годината кога не му е тешко на некој да се разбуди толку рано. Божиќното утро е еден од најубавите денови во годината, бидејќи ништо не може да ја надмине возбудата, среќата и радоста на лицата на децата додека ги одвиткуваат подароците. Иако божиќните подароци се претпоставува дека се скромни, можете барем да ги разгалите вашите деца исполнувајќи ги нивните желби. Бидејќи Божиќ е семеен празник, овој ден треба да биде посветен на дружење со вашите најблиски.

Без разлика со каква традиција ги поминувате Божиќните празници, ви посакуваме пријатен, мирен и спокоен празник. Поминете го заедно со оние кои ви значат најмногу. Среќен Божиќ на сите!